Evlilik-Aile Terapisi: Klinik Psikolog, Ankara


EVLİLİK & AİLE TERAPİSİ

Evlilikte İlk Yıllar

Doç. Dr. Çiğdem Soykan

Evlilik ve Aile Terapisti


Bir cok çift evlilikle birlikte bir peri masalına adım attıklarını düşünürler. Genellikle de ilk yılların halk arasında cicim ayları denilen şekilde geçmesi beklenir. Ancak ilk gerginlik ,ilk kavgadan itibaren peri masalı bozulur ve hayal kırıklıkları başlar. Aslında bu iki insan oldukça zor çaba ve uğraşı isteyen bir sisteme adım atmışlardır.

Evlilik sistemi nikahla birlikte daha yeni başlamaktadır. Ülkemizde maalesef söz, nişan ve evlilik sırasında aile büyüklerinin zaman zaman iyi niyetli olan fazla talepkar ve girişken çabaları sonucunda yaşanan krizler iki gencin ilişkisini eksi yönde etkilemektedir.

Aynı çatı altında yaşamaya başlamak ise , arzu edilen olmakla birlikte başka bir kriz durumu oluşturmaktadır. Bu seyirde temel olarak eşler evlilik öncesi döneme ait denge durumlarını arayabilir ve büyürken kafalarında oluşturdukları mükemmel evlilikle ilgili gerçekci olmayan beklentileri nedeniyle de hayal kırıklıkları yaşayabilir.

Evlilikte çatışmaların ve gerginliğin olumsuz ve evliliği inciten bir durum olduğunu düşünen bireyler, çatışma konularını yok saymaya ve bir sorun yokmuş gibi davranmaya çalışır. Karşıdakinin kendisini artık istemeyeceğinden, onu kızdırmaktan, kırmaktan, yanlış anlaşılacağını düşünmekten ve onu kaybetmekten bazen o kadar korkar ki, sağlıklı ve gerekli olan çatışmalara giremez. Aslında mesele sorun çıkması değil çıkan sorunların işlevsel ve sağlıklı bir biçimde çözülememesidir.

Farklı iki kişinin birlikte yaşamaya uyum yapabilmesi aralarındaki farklı bakış açılarını yumuşatarak, kendi sınırlarını ve karşıdakinin sınırlarını anlayarak olur. Aslında evlilikte, sorunsuz bir evlilik kurma gibi gerçekçi olmayan beklentiler yüzünden olmadığımız bir kişi gibi davranarak ,bu ilişkideki aldatan ya da yanlış kişi olmuyor muyuz?

Böyle bir ilişki ne kadar gerçek ve ne kadar samimi ve uzun soluklu olabilir?