Evlilik-Aile Terapisi: Klinik Psikolog, Ankara


EVLİLİK & AİLE TERAPİSİ

Doç. Dr. Çiğdem Soykan

Evlilik ve Aile Terapisti


Eşimi Nasıl Değiştirebilirim?

O Değiştiğinde Her Şey Düzelir..

<h1>Ankara Evlilik ve Aile Terapisi Psikolog Doç. Dr. Çiğdem Soykan, Ankara  Psikolog Doç. Dr. Çiğdem Soykan, Evlilik ve Aile Danışma Ankara tavsiye</h1>

Aslında bu soru sadece eşler arasında sorulan bir soru değil çoğumuz bazen bir durumu ya da bir kişiyi değiştirmek için belli reçeteler ve belli arayışlar içinde olabiliriz. 'Oğlumun kız arkadaşından ayrılmasını istiyorum, biliyorum ki bu kız onun için doğru değil bunun için ne yapabilirim?, eşimin ben söylemeden ne istediğimi anlamasını istiyorum bunun için ne yapabilirim?, kocamın beni aldatmasını nasıl engellerim?, Bu soruların pek çoğu önceden kaygılarımız nedeniyle oluşturduğumuz, senaryoların gerçekleşmesini engellemek için ve karşıdakinin davranışını değiştirmek için yaptığımız planlar, bir başka değişle tedbir davranışları.

Ancak bu planlar gerçekci midir?, geleceği veya bir başkasını kontrol etmek ne kadar mümkündür? Bu planlar ancak değiştirebileceğimiz ve kontrolü bizim elimizde olan durumlar karşısında söz konusu olabilir.

Soru eğer eşim aşırı alkol kullanıyor ona nasıl yardım edebilirim ise, cevap onun alkolü bırakmasını ben sağlıyamam ancak bu konu ile ilgili düşüncelerimi ve duygularımı söylerim ve o isterse bir profesyonel destek alabiliriz şeklinde bir yaklaşım çok daha gerçekci ve daha işe yarar olacaktır. Ancak soru kocam beni aldattı bir daha aldatmasını nasıl engellerim olduğunda , bunun sizin kontrolünüz dışında olduğunu kabul etmeli ve kontrol davranışlarınızı yeniden değerlendirmelisiniz.

Aslında bu tür sorunlar genellikle özel bir nedeni yoksa ortak ilişkiden kaynaklanır. İlişkiler söz konusu olduğunda , doğrusallıktan söz edemeyiz. Sorun genellikle ilişkinin döngüsel olarak değerlendirilmesi ile anlaşılır ve çözüme ulaşılır Burada yapabileceğiniz, sorunun kendinizle ilgili kısmını anlamak , bunun üzerinde çalışmak ve yaşadıklarınızdan eşinizi haberdar etmektir. Özünde eşler sorun yaşayabilirler ve yaşanan sorunda kendi payını gören eş bunu değiştirebilir ve bu değişiklik nihayetinde ilişkiye yansır. Çözüm karşılıklı olarak yaşanacak açık, samimi, iyi niyetli ve sağlıklı iletişim olmalıdır.